Prefecţii judeţului Braşov:

1.         Munteanu Petre, delegat, 14.12.1918 – 21.01.1919, prim notar

2.         Dr. Baiulescu Gheorghe 27.01.1919 – 10.12.1920, medic

3.         Mateescu Victor 10.12.1920 – 02.01.1921, avocat

4.         Dr. Baiulescu Gheorghe 02.01.1921 – 31.01.1922, medic

5.         Dr. Sulică Alexe 18.01.1922 – 05.01.1922, medic

6.         Hodor Victor, delegat, 6.12.1922 – 26.07.1923, insp.gen.adm.

7.         Dr. Baiulescu Gheorghe 04.02.1923 – 1.02.1924, medic

8.         Dr. Ciurea Ioachim 04.02.1924 – 16.03.1925, avocat

9.         Demarat Pericle 16.03.1925 – 29.03.1926, moşier

10.     Dr. Laţicu Ioan 29.03.1926 – 07.06.1927, avocat

11.     Servatius Ludovic, delegat 7.06.1927 – 9.06.1927, subprefect

12.     Ionescu Paul, delegat 9.06.1927 – 28.06.1927, colonel

13.     Dr. Sbβrcea Teodor 28.06.1927 – 22.12.1927, medic

14.     Mateescu Victor 22.12.1927 – 01.11.1928, avocat

15.     Servatius Ludovic, delegat 1.11.1928 – 21.09.1928, subprefect

16.     Strat Ioan 21.09.1928 – 13.11.1928, primpretor

17.     Dr. Suciu Aron 13.11.1928 – 4.02.1931, avocat

18.     Paul D. Goma, delegat 4.02.1931 – 30.05.1931, insp.gen.adm.

19.     Florian Zaharia 4.05.1931 – 30.05.1932, profesor

20.     Cuteanu Gheorghe 1.06.1932 – 1.11.1933, farmacist

21.     Şerban Dănilă, delegat 12.11.1933 – 15.11.1933, primpretor

22.     Strat Ioan 16.11.1933 – 4.04.1935, primpretor

23.     Ştefănescu Petre, delegat 5.04.1935 – 15.04.1935, insp.gen.adm.

24.     Nan Iancu 16.04.1935 – 22.01.1937, farmacist

25.     Dr. Brătănescu G. 27.01.1937 – 22.11.1937, medic

26.     Nan Iancu 22.11.1937 – 27.12.1937, farmacist

27.     Dr. Laţicu Ioan 28.12.1937 – 7.01.1938, avocat

28.     Dr. Comăniciu Octavian 8.01.1938 – 10.02.1938, avocat

29.     Tocineanu Petrescu 11.02.1938 – martie 1939, colonel

30.     ? Ivaşcu 23.05.1939 - ... , colonel

31.     Vintilă Georgescu, delegat?, .... – 20.09.1940

32.     Trifan Traian 20.09.1940 - ..., avocat

33.     Vrβnceanu Gh. ... 25.04.1941, colonel

34.     Craiu Dumitru 25.04.1941 – 2.06.1943, colonel

35.     Enescu Manole 2.06.1943 – febr. 1944, colonel

36.     Zaharia Constantin ian. 1945 – dec. 1945, colonel

37.     Strat Ioan,  ian.1946 – nov.1947

38.     Baciu Ion nov.1947 – sept.1948

Ξn aprilie 1949 ξl regăsim pe Baciu Ion ca preşedinte al Sfatului popular Judeţean Braşov.

 

Prefecţii judeţului Braşov după decembrie 1989

 

1.         Chiriacescu Sergiu             15.01.1990 – 24.07.1990

2.         Sofroniciu Ioan                              24.07.1990 – 26.07.1991

3.         Fulga Gheorghe                            26.07.1991 – 25.08.1994

4.         Popa Alexandru                             25.08.1994 – 23.12.1996

5.         Opriş Ioan                                    23.12.1996 – 24.06.1999

6.         Manole Adrian                              24.06.1999 – 31.01.2000

7.         Cristoloveanu Ioan                        01.02.2000 – 06.10.2000

8.         Mateescu Libiu                              11.10.2000 – 15.01.2001

9.         Neagoe Otilian                              15.01.2001 – 21.12.2004

10.     Danu Aurelian Leonard                  07.01.2005 – 01.08.2007

11.     Donţu Adriana                               01.08.2007 – 01.10.2008

12.     Niţă Emil                                       01.10.2008 – 11.02.2009

13.     Gonţea Ion                                    11.02.2009 – 11.05.2012

14.  Mohaci Mihai                                 11.05.2012 – 13.03.2014

15. Romer Ambrus Sandor Mihaly          13.03.2014 – 29.12.2014

16. Mohaci Mihai                                  29.12.2014 – prezent